Elektroser - Screen İş Birlikteliği

Elektroser - Screen İş Birlikteliği

Elektroser - Screen İş Birlikteliği

18.09.2017
Elektroser - Screen İş Birlikteliği

Yeni Teknolojiler – Yine Bir Devrim

 Inkjet Bobin Dijital Etiket UV Baskı ve UV Kurutma – Low Migration UV Baskı

Ticari ve endüstriyel baskı pazarlarının gelişmesi ile birlikte, baskının çeşitlendiğini ve malzeme çeşitlerinin arttığını görmekteyiz. Emici yüzeye sahip malzemelerin yanında emici olmayan yüzeye sahip malzemelere de kurumanın sağlanabilmesi koşuluyla baskı yapılabilmektedir.

Bu konudaki ilk adımlar konvansiyonel baskılarda atılarak emiciliği olmayan plastik bazlı ya da metalize yüzeylere halen UV kurutma ile baskı yapılmaktadır. Standart baskılarda standart mürekkeplerle IR ve toz yardımıyla kuşe kağıtlardaki emilim artırılmaktadır. Bunun yanında bazı özel mürekkeplerle emiciliği olmayan yüzeylere baskı yapılabilse de standart işi ağırlıklı bu tip malzemeler olan baskı yerlerinde bu mürekkeplere göre daha kolay kullanımı ve verimi sebebiyle UV yapılandırma tercih edilmektedir.

 UV baskılar sadece emici olmayan yüzeyler için değil, bazı durumlarda tek çatı altında çeşitli tip üretim sistemlerine sahip firmalarda renk değerlerini eş kılabilmek için de kullanılabilmektedir.

 UV kurutmalar kendi içinde standart civalı, LE, LED, H-UV vb çeşitli tip ve isimler altında olsa da temel amaç oligomer ve photoinitiator içeren mürekkep malzemesinin sahip olduğu özelliklere göre belirli bir dalga boyu ışık altında aktif hale getirilerek kemikleşmesini ve sonuç olarak baskı malzemesi üzerinde kurumasını sağlamaktır.

Sahip olduğu hammadde içeriği ve arz dengesine göre nisbi olarak daha maliyetli gibi görünse de yatırımcının kullanacağı pazar ve varsa içeriğindeki yüksek pigment yoğunluğu düşünüldüğünde daha az maliyetli olmaktadır.

Bunun yanında UV kurutma sistemleri sadece ticari ve endüstriyel konvansiyonel baskılarda değil, aynı zamanda dijital baskıların mürekkep püskürtme(inkjet) olmak kaydıyla geniş format, tabaka, dar web-etiket gibi çeşitli alanlarında da kullanılmakta ve/veya çalışmaları sürmektedir.

Temsilcisi olduğumuz oluklu mukavva dijital baskı makine firması Handway firmasında işin niteliği gereği UV sistemler bulunmamaktadır.

Temsilcisi olduğumuz Dainippon Screen firmasında ise yine ticari bobin baskı makinelerinde bulunmayıp işin niteliğine uygun olarak bobin etiket inkjet dijital baskı yapan TruePressJet L350UV model makinelerinde UV kurutma bulunmaktadır.

TPJ L350UV dijital inkjet etiket baskı makinesi, bugüne kadar 50metre/dakika hızda, 0,09mm ile 0,35mm aralığında malzemelerle üretim gerçekleştirmekte, CMYK+Beyaz ve standart tek tip kurutma seçeneğine sahipti. Haziran ayı sonunda Elektroser olarak bizim de katılımımızda yapılan sunuş ile yeni iki tip model daha çıkardığını duyurdu. Bu modellerde L350UV modeline ek olarak hem üretim hızını hem de kullanılabilen malzemeler bazında üretim çeşitliliğini artırdı.

Yeni modellerden TruepressJet L350UV+, önceki modelden farklı olarak 60m/dk hıza sahip, tek geçişte 5 renk basabilen ve CMYK+Beyaz+Turuncu olarak yapılandırılabilen bir makine olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında özel kurutma sisteminin soğutma ünitesi(chiller) sayesinde 0,04mm ile 0,35mm aralığındaki kalınlıklarda malzemelere baskı yapabilmektedir. Önceki modelde olduğu gibi %90 uptime-kayıplardan arındırılmış üretim süre kapasitesi ile dijital baskıda yüksek verimliliğe sahiptir. Malzeme değişimleri ayrı düşünüldüğünde günde 24 saatin 22 saati herhangi bir üretim parçası değişimine gerek duymadan baskı yapabilmektedir. Yine önceki modelde olduğu gibi baskı uzunluğu herhangi bir ufak çerçevede kısıtlanmamakta ve 24m olabilmektedir. Imagesetter-film pozlama, scanner- tarayıcı, CtP –bilgisayardan kalıp pozlama gibi görüntüleme sistemlerinde lider olarak yıllardır elinde tuttuğu tecrübesini ve kalitesini, inkjet baskıda da sürdürmekte ve yüksek kaliteli baskılar elde etmektedir. Bunu sağlamaya yönelik olarak EQUIOS isimli kendi yazılımını kullanmaktadır. Yazılımın kaliteyi sağlaması yanında diğer güzel bir özelliği, spot renk simülasyonu olması ve CMYK 4 renkten spot renk üretebilmesidir.

Diğer yeni model ise TruepressJet L350UV+LM modeli ise L350UV+ modeline ek olarak sadece bu makinede kullanılabilen ‘Low Migration’ yani gıdaya uygun düşük migrasyon mürekkeple çalışmaktadır. Yeni mürekkep ve nitrojen değerlemesi sayesinde örneğin ikincil ambalaj malzemesi olarak sleeve kullanan ürünlerin etiket üretimlerinde, doğrudan dijital baskı ile bariyer sıvamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanında uzmanlaşma isteyen başka pazarlar da oluşacaktır. 

Yeni modellerin en önemli özelliği, yüksek kalitede baskı yapabilen mürekkep püskürtmeli(inkjet) bir dijital baskı makinesinde hem hava soğutmalı (duruma göre nitrojen değerlemeli) hem de LED UV sistemlerinin bir arada kullanılarak hem baskı kalitesinde stabilite sağlanmasına hem de sıcaklık hassasiyeti olan ince malzemelerin kullanımına imkan vermesidir. Bu oldukça yeni bir teknoloji olup henüz benzer bir sistemin oluşmadığını görmekteyiz.

Başarı hikayelerinden biri, İngiltere’de yerleşik Springfield etiket baskı firmasında görülmektedir ve bunu değerlendirmek gerekmektedir. Firma, sahip olduğu dijital etiket baskı makinelerinin 3 tanesini L350UV modeli ile değiştirmiştir. Dijital baskı ile sahip olunan büyüme eğrisinin ilk L350UV yatırımından sonra daha da arttığının görülmesi üzerine diğer yatırımlar gerçekleşmiş. Birçok avantaja sahip L350UV modelinde uptime’ın yüksek olması ile üretim kapasitesinde ciddi bir artış yaşanmış. Yeni L350UV+LM modelleriyle ilgili tasarrufları da olacaktır. İlgili yazı ve görüşleri linklerde belirtmekteyiz.

Tüm bu paylaşımlar, üretim teknolojilerine yapılan yatırımın konvansiyonelden ziyade dijital baskı üzerine olduğunu görmemizi sağlamaktadır. Özellikle inkjet alanında bu tür yatırımların artacağını ve teknolojik gelişmelerin önünün inkjette olacağını anlamak zor değildir. Kurutma sistemi ise mürekkebin değerlendirilmesi amacını taşıyan kardeş bir sistemdir. Dolayısıyla sadece kurutma sistemi olarak değil, aynı zamanda mürekkep sistemlerinde de eş zamanlı olarak bu ilerlemeleri görmekteyiz. Low Migration-gıdaya uygun düşük migrasyon mürekkeple üretim yapan TruepressJet L350UV+LM modelinin pazara sunulması da bunun en güzel kanıtıdır. Screen firması hem UV hem su bazlı hem de diğer özel mürekkep teknolojileri ile bu yatırımları yapmakta ve ticari kullanımı olabilecek şekilde pazara sunmaktadır. 

Kaynaklar: 

https://www.springfieldsolutions.co.uk/news/springfield-invest-in-third-inkjet-press

http://www.screeneurope.com/information/news/springfield-buys-third-screen-digital-label-press-at-drupa 

http://www.screeneurope.com/information/news/screen-launches-two-new-game-changing-digital-label-presses-for-high-end-labels-and-food-packaging-new-inkjet-presses-to-debut-at-labelexpo-europe-2017